Dzisiaj jest: 22.1.2021, imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego

Gdzie kupić mieszkanie w Warszawie? Pradnik online.

Gdzie kupić mieszkanie w Warszawie?

Stolica cieszy się dużą popularnością wśród osób zainteresowanych zakupem mieszkania. Jest to miasto dobrze skomunikowane, znajdujące się w dogodnej lokalizacji, z bezproblemowym dostępem do sklepów, szkół, specjalistów i kultury. Mieszkańcy Warszawy mogą liczyć również na wyższe niż w pozostałej części kraju zarobki oraz na lepsze możliwości rozwoju swojej kariery zawodowej. Nic więc dziwnego, że dużo osób decyduje się na zakup mieszkania właśnie w tym mieście.

5 najlepszych dzielnic popularnych wśród klientów

Mieszkania na Mokotowie cieszą się największym zainteresowaniem wśród potencjalnych klientów. Ta dzielnica powszechnie uznawana jest za prestiżową. Znajduje się tu różnorodna zabudowa, od osiedlowych bloków począwszy, a na willach kończąc. Mokotów jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta. Dojazdy do pracy ułatwia linia metra, która przebiega przez tę dzielnicę. Dla wielu klientów bardzo istotny jest dostęp do zieleni. Na Mokotowie skrawków natury nie brakuje. Znajduje się tutaj Pole Mokotowskie i inne parki miejskie takie jak: park Morskie Oko, Dreszera, Arkadia i Sielecki. Oprócz tego występują tu liczne zbiorniki wodne, w tym Jeziorko Czerniakowskie.

Dzielnicą, która przyciąga osoby kochające wielkomiejski styl życia jest Wola. Zajmuje ona znacznie mniejszy obszar niż Mokotów. Do jej głównych zalet należy zaliczyć centralne położenie w stolicy. W dzielnicy nie brakuje licznych atrakcji m.in. kin, teatrów, restauracji. Nie powinno być również problemu z dostępem do żłóbków, przedszkoli i szkół. Wolę cechuje bardzo dobrze rozwinięta komunikacja. Jest tu m.in. 5 stacji II linii metra. Choć niegdyś ta dzielnica nie uchodziła za najbezpieczniejszą, to wraz z upływem lat uległo to zmianie. Mieszkańcy deklarują, że znacznie poprawił się poziom bezpieczeństwa na Woli. Podobnie jak na Mokotowie, w wolskiej dzielnicy również można znaleźć swoją oazę spokoju. Są tu zlokalizowane następujące parki miejskie: Szymańskiego, Sowińskiego, powstańców Warszawy i skwery: im. A. Pawełka oraz im. M. Apfelbauma. Ponadto znajduje się tutaj park wodny Moczydło, Lasek na kole i Ogrody Ulrycha.

Wśród najlepszych warszawskich dzielnic należy również wyróżnić Żoliborz. Cechuje go korzystne, centralne położenie i dobra komunikacja. Znajduje się on na trasie I linii metra. Żoliborz jest powszechnie uważany za prestiżową dzielnicę. Pomimo dosyć wysokich cen za metr kwadratowy, nie brakuje chętnych na tutejsze mieszkania. Bardzo dużą część, bo aż 30% powierzchni Żoliborza, zajmują tereny zielone. Są tu parki: im. Stefana Żeromskiego, im. Żołnierzy Żywiciela, Kaskada, Kępa Potocka, Sady Żoliborskie, Fosa i Stoki Cytadeli i Osiedlowy Zatrasie. Niektórzy mieszkańcy uskarżają się na to, że w pobliżu brakuje przedszkoli, szkół czy sklepów.

Klienci za godną zainteresowania lokalizację uważają także warszawską Ochotę. Leży ona niedaleko centrum stolicy, dzięki czemu komunikacja miejska jest tu świetnie rozwinięta. Znajdują się tu liczne linie tramwajowe i kolejowe. Dużym atutem jest bardzo dobrze rozbudowana sieć drogowa. Ochota słynie przede wszystkim z licznych obszarów zieleni. Jest tutaj aż 10 tego typu terenów. Należą do nich m.in.: Park Zachodni, Forty Rakowiec, Park Szczęśliwicki, Zieleniec Wielkopolski i Skwer Dobrego Maharadży. Ochota to miejsce, w którym mimo wielkomiejskiej lokalizacji, można odnaleźć spokój.

Kolejną dzielnica, w której chętnych na mieszkania nie brakuje jest Śródmieście, czyli najstarsza i najpopularniejsza dzielnica w stolicy Charakterystyczne dla niej są najwyższe ceny za metr kwadratowy w całej Warszawie. Mieszkańcy Śródmieścia mają bezproblemowy dostęp do galerii, kin, muzeów, restauracji oraz innych atrakcji i udogodnień. Dzielnica jest świetnie skomunikowana, a infrastruktura bardzo dobrze rozwinięta. Przy głównych ulicach panuje hałas wywołany dużym ruchem samochodowym, co wielu osobom może przeszkadzać. Znajdują się tu zarówno rozległe jak i mniejsze tereny zielone. Największym parkiem w Śródmieściu są Łazienki Królewskie. Oprócz niego godne uwagi są m.in. Ogrody Krasińskich, Ogród Saski, Park Kazimierzowski, Kusocińskiego oraz Ujazdowski.

Ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach

Istotnym aspektem przy zakupie mieszkania jest jego cena. Które dzielnice Warszawy pod względem cenowym wypadają najlepiej, a które najgorzej? Klient najwięcej zapłaci za mieszkanie w Śródmieściu. Cena za 1 m2 w tej dzielnicy to 15 065 zł. Na drugim miejscu plasuje się Żoliborz, gdzie metr kwadratowy to koszt 12 899 zł. Trzecia pozycja przypada Woli, w której cena za 1 m2 wynosi 12 500 zł. W każdym z powyższych przypadków koszt związany z nabyciem mieszkania jest znacznie wyższy od średniej ceny mieszkań w całej Warszawie, która oscyluje w okolicy 10 961 zł.

Rembertów to dzielnica, która przyciąga potencjalnych klientów najniższą ceną mieszkań. Za 1 m2 trzeba tu zapłacić 7 621 zł. Kolejną wartą do rozpatrzenia lokalizacją ze względu na warunki cenowe jest Wawer. Zakup metra kwadratowego w tej dzielnicy to koszt w wysokości 8 089 zł. Trzecie miejsce w tym rozrachunku zajmuje Białołęka, gdzie 1 m2 kosztuje 8 145 zł. Wszystkie te ceny są zasadniczo niższe od warszawskiej średniej.

Wskaźnik atrakcyjności warszawskich dzielnic

Urząd Statystyczny w Warszawie w 2017 roku wykonał badanie na temat atrakcyjności poszczególnych dzielnic w stolicy, w oparciu o wskaźniki statystyczne. Pod uwagę wzięto m.in. liczbę osób bezrobotnych na 1 000 mieszkańców, powierzchnię zieleni na 1 osobę, liczbę ludności na 1 przychodnię, liczbę osób pracujących na 1 000 osób i liczbę ludności w przeliczeniu na 1 sklep. Wskaźnik atrakcyjności mógł wynieść między 0,000 a 1,000.

Wyliczenia pozwoliły na wyróżnienie najbardziej atrakcyjnych dzielnic w Warszawie. W pierwszej piątce znalazły się kolejno: Wilanów – 0,704, Śródmieście – 0,671, Mokotów – 0,592, Żoliborz – 0,579 i Włochy – 0,579. Co ciekawe Wola, która pod względem cen mieszkań znajduje się na trzecim miejscu w Warszawie, w raporcie Urzędu Statystycznego uplasowała się mniej więcej w środku, na ósmej pozycji. Rembertów, gdzie ceny mieszkań są najniższe, znalazł się na ostatnim miejscu, a tuż przed nim Praga-Północ i Bielany.

Wybór lokalizacji mieszkania pozostaje kwestią indywidualną. Z całą pewnością trzeba wziąć pod uwagę cenę mieszkania, komunikację, infrastrukturę, dostęp do skrawka zieleni, szkół, pracy czy sklepów oraz panujący hałas. Przy wyborze dzielnicy jak najbardziej warto kierować się wyborami innych klientów, a także zasobnością własnego portfela.

Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.